بیوگرافی, مقالات

ایلان ماسک کیست؟

ایلان ماسک

ایلان ماسک در یک نگاه

ایلان در بیست و هشتم ژوئن سال ۱۹۷۱ در پرتوریا آفریقای جنوبی در یک خانواده مهاجر و جذاب به دنیا آمد. مادرش «می‌ماسک» یک متخصص علوم تغذیه‌ای و مدل کانادایی بود و پدرش «ارول ماسک» یک مهندس الکترونیک ماجراجو بود. ایلان ماسک که هم اکنون در بین صد فرد ثروتمند جهان قرار دارد اما بیشتر از اینکه او را به عنوان یک انسان ثروتمند بشناسند، او را به عنوان یک پیشرو در زمینه توسعه تکنولوژی می شناسند. در تمام طول سال خبرهایی از او در تمامی خبرگذاری های معتبر جهان پوشش داده می شود. او یکی از پرچمداران دنیای تکنولوژی است. ایلان ماسک را نه تنها به خاطر تسلا موتورز و اسپیس ایکس و … بلکه بخاطر افکار چالش برانگیزش می شناسند. افکاری که می تواند تمامی ابعاد تکنولوژی نسل آینده را در بر گیرد.

در 28 سالگی موفق به فروش اولین استارتاپ خود به نام zip 2  به شرکت کامپک (Compaq) شد. در سال 1999 شرکت X.com را راه اندازی کرد. سال 2002 به سراغ رویاهای کودکی خود رفت و شرکت اسپیس ایکس (Space X) را به همراه مایک گریفین، که تجربه کار در ناسا را داشت، برای تولید موشک‌های ارزان قیمت راه‌اندازی کرد. سال 2003 وارد تسلا موتورز شد و پایه گذار تفکراتی جدید در صنعت خودرو های پاک شد. اما اینها برای ماسک کافی نبود. او در سال ۲۰۰۶ با ایده جدیدش برای راه‌اندازی شرکت SolarCity به میدان آمد که یک شرکت فعال در زمینه انرژی‌های خورشیدی بود تا با فرآیند گرم شدن زمین مبارزه کند. او در سال 2012 اولین فضایپیمای تجاری را به ایستگاه بین المللی فضایی فرستاد.

شرکت های ایلان ماسک

زندگی شخصی ایلان

او در 10 سالگی صاحب یک دستگاه کامپیوتر شد و در 12 سالگی اولین بازی کامپیوتری خود را ساخت. این بازی بلستر (Blaster) نام داشت. این بازی را به مبلغ 500 دلار به مجله PC and Office Technology  فروخت. در 19 سالگی برای تحصیل به کانادا رفت. بعد از 2 سال، تحصیل در کانادا را رها کرد و برای تحصیل به دانشگاه پنسیلوانیا آمریکا رفت. در زمان دانشجویی او با همکاری یکی از هم‌کلاسی‌هایش “ادیو ریسی” که او هم حالا از کارآفرینان معروف آمریکا است، خانه‌ای ده خوابه را اجاره کرد و یک کلوپ شبانه غیررسمی راه انداخت، تا به این ترتیب اولین تجربه کارآفرینی‌اش را به‌دست بیاورد.

در آمریکا دو مدرک لیسانس متفاوت در رشته های کسب و کار و فیزیک گرفت. تصمیم به اخذ دکترای فیزیک دردانشگاه استنفورد گرفت، به کالیفرنیا مهاجرت کرد به دانشگاه رفت اما فقط دو روز دوام آورد.در آن زمان شرکت های اینترنتی نوپا در حال رشد روز افزون بودند. ایلان جوان نیز به این موج پیوست و اولین شرکت خود را به نام Zip2 تاسیس کرد. در سال 2000 با یکی از هم دانشگاهی های خود ازدواج کرد اما بعد از هشت سال در حالی که صاحب پنج فرزند بودند از هم جدا شدند. او در سال های بعد دو بار با یک بازیگر آمریکایی ازدواج کرد اما هر دو بار از او جدا شد.

نوجوانی ایلان ماسک

تاسیس یک امپراتوری

ایلان به همراه برادرش کیمبال، ۲۸ هزار دلار از پدرشان قرض گرفتند تا استارت‌آپ Zip2 را تاسیس کنند. Zip2 یک راهنمای شهری آنلاین بود که محتوای لازم برای سایت هایی مثل «نیویورک تایمز» و شیکاگو تریبون را تامین می کرد. در سال 1999 یعنی زمانی که تنها 28 سال داشت، شرکت Zip2 به قیمت 307 میلیون دلار نقد و 34 میلیون دلار سهام به شرکت کامپیوتری کامپک (Compaq) فروخته شد. سهم ایلان جوان از این معامله 22 میلیون دلار بود.

پی پال ایلان ماسک

او در سال 1999 به کمک ۱۰ میلیون دلار از پولی که به‌دست آورده بود، یک شرکت بانکی آنلاین را با نام X.com  تاسیس کرد. مبنای این شرکت خدمات مالی آنلاین بود، یک سال بعد این شرکت با شرکت کانفینیتی که «پیتر تی‌یل» یکی از موسسان آن بود ادغام شد و سرویس معروف پی پال (Pay Pal) متولد شد. ماسک به عنوان مدیرعامل این شرکت انتخاب شد، اما این کار هم چندان طولانی نشد. در ماه اکتبر او درگیری جدی با دیگر موسسان پیدا کرد تا آنها را راضی کند که سرورهایشان را از سیستم عامل Unix به ویندوز مایکروسافت منتقل کنند.

ایلان علاقه داشت برای امنیت و پیشر‌فت بیشتر، پی‌پل را از سیستم عامل یونیکس به ویندوز مایکروسافت هدایت کند. در اواخر سال ۲۰۰۰ و زمانی که هنوز درگیری‌های ماسک با مدیران PayPal ادامه داشت، ایلان برای تعطیلاتی طولانی به استرالیا رفت. به این ترتیب اعضای هیات‌مدیره PayPal او را جریمه کرده و تی‌یل را به عنوان مدیرعامل جدید این شرکت معرفی کردند. با این همه او همچنان بزرگ‌ترین سهامدار PayPal بود. در سال 2002 در حالی که اسلان ماسک مالک، 11 درصد از سهام پی پال بود، فروشگاه اینترنتی eBay، پی پال را با قیمت 1.5 میلیارد دلار خرید، او ۱۶۵ میلیون دلار به‌ دست بیاورد.

اسپیس ایکس

ایلان ماسک 31 ساله با پول بدست آمده از فروش پی پال، به دنبال افکار بلند پروازانه خود شرکت اسپیسس ایکس را تاسیس کرد. در سال 2008 اسپیس ایکس موفق شد بر اساس قراردادی که با ناسا بست، وظیفه انتقال محموله به ایستگاه فضایی را بر عهده بگیرد. در سال 2012 شرکت اسپیس ایکس موشک فالکون 9 (Falcon 9) خود را، به عنوان اولین شرکت خصوصی فضایی، با 1000 پوند محموله به ایستگاه بین المللی فضایی فرستاد. یکی از اهداف ایلان ماسک برقراری رفت آمد فضایی راحت و همگانی در آینده می باشد. او همچنین بیان کرده است که علاقه دارد که بر روی مریخ بمیرد و در آنجا خاک شود.

تسلا

ایلان علاقه زیادی به نجات آینده بشریت داشت. در این مسیر او در سال 2003 در حالی که یک سال از شروع کار شرکت اسپیس ایکس می گذشت، 70 میلیون دلار در شرکت تسلا موتورز سرمایه گذاری کرد، یک شرکت ساده خودروهای الکتریکی که یک کارآفرین شناخته شده به نام «مارتین ابرهارد» یکی از موسسان آن بود. ماسک نقش فعال و کلیدی در این شرکت داشت و به عنوان رئیس هیئت مدیره فعالیت می‌کرد. مبنای فعالیت شرکت تسلا موتورز طراحی و تولید خودرو های الکتریکی و مقرون به صرفه بود.

ایلان مسک در سال 2007 در پی اختلاف نظر های به وجود آمده، ابرهارد را از شرکت تسلا اخراج کرد. در دوران بحران اقتصادی، ۴۰ میلیون دلار به شرکت تسلا تزریق و این شرکت را از ورشکستگی نجات داد. در همین سال او به عنوان مدیرعامل تسلا معرفی شد. درسال 2008 اولین خودرو تسلا موتورز با نام رودستر (Roadster) معرفی شد. یک خودرو تمام برقی اسپورت که در 3.7 ثانیه سرعت آن از صفر به 97 کیلومتر بر ساعت می رسید و با یک بار شارژ مسافت 393 کیلومتر را طی می کرد. ایلان ماسک در اوایل سال 2018 خودرو تسلا رودستر خود را همراه با موشک فالکون به طور موفقیت آمیز به فضا پرتاب کرد. بخش عمده ای از ثروت ایلان ماسک از طریق شرکت تسلا موتورز بدست آمده است.

تسلا ایلان ماسک

جدیدترین شرکت ها

جدید ترین شرکت تاسیس شده توسط ایلان ماسک، شرکتی با نام نئورالینک Neuralink می باشد. این شرکت تازه تاسیس بر مبنای‌‌ ایده‌‌ی اتصال میان مغز انسان و کامپیوتر فعالیت می‌کند. به بیان واضح تر، هدف این شرکت ساخت رابط کاربری میان مغز و ماشین با پهنای باند بسیار وسیع است تا بتواند عملا ارتباط میان انسان و کامپیوتر را در آینده میسر کند. . در واقع آن ها به دنبال تولید الکترودی هستند که از مغز انسان به یک هوش مصنوعی متصل شده و اطلاعات را به صورت دو طرفه منتقل ‌می‌کند. ایلان ماسک هدایت OpenAl  را نیز بر عهده دارد که یک فناوری با قابلیت یادگیری است و می‌تواند درباره موضوعات مختلف بدون نیاز به عامل خارجی آموزش ببیند.

زندگی بدون ریسک ایلان ماسک

مراحل ایلان ماسک

از فعالیت های 20 سال اخیر ایلان ماسک می توان مراحلی که او در هر کسب و کار جدید طی می کند را یافت:

  • اهدافت رو بشناس
  • روشون تحقیق کن
  • دربارشون آموزش ببین
  • شروع کن به سمتش حرکت کن
  • سرمایه جذب کن، برای هدفت خرج کن
  • شکست خوردی، ازش درس بگیر، خستگی معنایی نداره، انقدر ادامه بده، تا پیروز بشی
  • از پیروزی هات درس بگیر
  • اهداف جدید مشخص کن و دوباره شروع کن

کتاب زندگی نامه ایلان ماسک را می توانید از سایت فیدیبو دانلود نمایید. شما می توانید دیگر مقالات سایت را نیز مشاهده نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *